Merih Demiral’ın Bozkurt sevincinin cezası ne olacak? İşte UEFA’nın olası yaptırımları

EURO 2024’te A Milli Erkek Futbol Takımı, turnuvanın en iddialı takımlarından Avusturya’yı 90 dakikada sahadan sildi. 2-1’lik galibiyetin ardından Ay-yıldızlılar çeyrek finale yükseldi.

Zaferin ardından Milli Oyuncu Merih Demiral, Bozkurt işareti yaptı. Demiral’a destek de gelirken yaptığının siyasi bir simge olduğu belirtilip tepki gösterildi.

DİPLOMATİK KRİZE BİLE NEDEN OLDU

Demiral’ın Bozkurt’u diplomatik krizi bile neden oldu. Türkiye, Almanya Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı. UEFA’nın soruşturma başlatmasına bakanlık ‘kabul edilemez’ diyerek tepki gösterdi.

CEZA ALACAK MI?

UEFA’nın başlattığı soruşturmada da Demiral’ın alacağı olası cezalar merak konusu oldu.

UEFA Disiplin Yönetmeliği’nin 31(4) maddesi uyarınca Demiral’a soruşturma başlattı. Söz konusu madde sahada “siyasi, ideolojik, dini veya ırksal propaganda” içeren her türlü davranışın yasak olduğunu belirtiyor. Yönetmeliğe göre verilecek ceza da para veya 1 ila 4 maç men.

BENZER HAREKETE CEZA GELMİŞTİ

UEFA geçmişte benzer soruşturmalarda verdiği cezalarda öğrenildi. İsviçre forması giyen Arnavut asıllı Granit Xhaka ve Xherdan Shaqiri, 2018 Dünya Kupası’nda Sırbistan’a karşı Arnavutluk sembolü olan çift başlı kartal işareti yapmışlardı.

Oyuncular o dönem 20 bin euro para cezasına çarptırılmış ve maçtan men cezası almamışlardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x